PLX1V560MDL1
Mfr.Part #
PLX1V560MDL1
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 35V T/H
Stock
319
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
35 V