PCG0G122MCL1GS
Mfr.Part #
PCG0G122MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V SMD
Stock
500
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm
Features :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
4 V