16SEPC100M+TSS
Mfr.Part #
16SEPC100M+TSS
Manufacturer
Panasonic
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
Stock
703
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.49 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
124.5 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
16 V