RNS1E150MDS1JX
Mfr.Part #
RNS1E150MDS1JX
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 25V T/H
Stock
102
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
220 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
25 V
Datasheets
RNS1E150MDS1JX
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
RNS100 Ohmite 35,000 POT 100 OHM 300W WIREWOUND LIN