URP0J152MP51012U
Mfr.Part #
URP0J152MP51012U
Manufacturer
Taiwan Chinsan Electronic
Description
CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Stock
800
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
5.56 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V