TO-1100CS
Mfr.Part #
TO-1100CS
Manufacturer
Century Spring Corp.
Description
TOR O=.281, W=.030
Stock
507
Manufacturer :
Century Spring Corp.
Product Category :
Springs - Torsion
Deflection Angle :
83°
Finish :
None
Material :
Stainless Steel
Number of Coils :
3.75
Product Status :
Active
Wind Direction :
Left
Datasheets
TO-1100CS
Manufacturer related products
Catalog related products
    TOR O=.315, W=.035
    TOR, O=.109, W=.012
    TOR O=.130, W=.015
    TOR O=.658, W=.063
    TOR O=.678, W=.078
Related products
Part Manufacturer Stock Description
TO-10-030XH Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.030"
TO-10-040 Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.039"
TO-10-040DR Bivar, Inc. 35,000 SPACER GEN PURP
TO-10-040XH Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.039"
TO-10-050 Bivar, Inc. 831 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050"
TO-10-050XH Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050"
TO-10-060DR Bivar, Inc. 35,000 SPACER GEN PURP
TO-10-060XH Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060"
TO-10-070 Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070"
TO-10-070XH Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070"
TO-10-080 Bivar, Inc. 1,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.080"
TO-10-080XH Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.080"
TO-10-100 Bivar, Inc. 35,000 SPACER TUBULAR GEN PURP 0.100"