227ALG035MGBJ
Mfr.Part #
227ALG035MGBJ
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
170 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
35 V
Datasheets
227ALG035MGBJ
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 30.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 35.0MM
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
227A Excelta 35,000 PIN VISE - STRAIGHT 0-.015" - BR