UPE1C271MCG6308R
Mfr.Part #
UPE1C271MCG6308R
Manufacturer
Taiwan Chinsan Electronic
Description
CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
5.08 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
16 V