107UER016MED
Mfr.Part #
107UER016MED
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Decoupling
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.82 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
141 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
16 V
Datasheets
107UER016MED
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 30.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 35.0MM