227CKE016M
Mfr.Part #
227CKE016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2057Ohm @ 120Hz
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
354.75 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
215 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V
Datasheets
227CKE016M
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 30.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 35.0MM