GT225M050HDABA
Mfr.Part #
GT225M050HDABA
Manufacturer
Aillen
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V T/H
Manufacturer :
Aillen
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
2.2 Ohms
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
53 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V