PT75-1550
Mfr.Part #
PT75-1550
Manufacturer
API Delevan
Description
FIXED IND 75UH 10.6A 25 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
10.6 A
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
Inductance :
75 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Tolerance :
±15%
Type :
Toroidal
Datasheets
PT75-1550
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED