DTC2000L
Mfr.Part #
DTC2000L
Manufacturer
Delta Electronics
Description
DTC EXTENSION UNIT, LINEAR VOLTA
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Controllers - Process, Temperature
Communications :
RS-485 (Modbus)
Control Method :
On/Off, Proportional (PID)
Display Characters - Height :
Display Type :
Features :
Ingress Protection :
Input Range :
-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC, 0 ~ 50mV
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Number of Characters Per Row :
Output Type :
Analog
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U)
Voltage - Supply :
24VDC
Datasheets
DTC2000L
Manufacturer related products
    AC 220V HEATER 500W
    DC 48V HEATER 1000W (RACK-MOUNT
    CABINET HEAT EXCHANGER
    CABINET HEATER
    AC 220V HEATER 1000W