ALC40A331CF400
Mfr.Part #
ALC40A331CF400
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
383mOhm @ 100Hz
Impedance :
258 mOhms
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4.02 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.98 A @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V
Datasheets
ALC40A331CF400
Manufacturer related products
    BUZZER PIEZO 20V 23.6X4MM