X9C102SIT2
Mfr.Part #
X9C102SIT2
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC DGTL POT 1KOHM 100TAP 8SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Features :
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Number of Taps :
100
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
1k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
40
Supplier Device Package :
8-SOIC
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±600ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
5V