72403L35SO8
Mfr.Part #
72403L35SO8
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC FIFO PAR 64X4 35NS 16-SOIC
Manufacturer :
Product Category :
FIFOs Memory
Access Time :
20ns
Bus Directional :
Uni-Directional
Current - Supply (Max) :
35mA
Data Rate :
35MHz
Expansion Type :
Depth, Width
Function :
Asynchronous
FWFT Support :
No
Memory Size :
256 (64 x 4)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Programmable Flags Support :
No
Retransmit Capability :
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Supply :
4.5 V ~ 5.5 V