TCG100T450J1C
Mfr.Part #
TCG100T450J1C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP ALUM 10UF 450V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17.4Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
255 mA @ 2.4 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
204 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +50%
Voltage - Rated :
450 V
Datasheets
TCG100T450J1C
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 30.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 35.0MM