SIP21106DR-25-E3
Mfr.Part #
SIP21106DR-25-E3
Manufacturer
Vishay
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SC70-5
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
85 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
75dB ~ 40dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 150mA
Datasheets
SIP21106DR-25-E3
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
SIP20C-05S1V5 Artesyn Embedded Power 35,000 DC DC CONVERTER 1.5V 9W
SIP20C-05S2V5 Artesyn Embedded Power 35,000 DC DC CONVERTER 2.5V 15W
SIP20C-05S3V3 Artesyn Embedded Power 35,000 DC DC CONVERTER 3.3V 20W
SIP20C-05S3V3R Artesyn Embedded Power 35,000 DC DC CONVERTER 3.3V 20W
SIP2100DY-T1-GE3 Vishay 7,420 IC MTR DRV BIPOLR 3.8-5.5V 8SOIC
SIP21106DR-12-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 1.2V 150MA SC70-5
SIP21106DR-18-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 1.8V 150MA SC70-5
SIP21106DR-26-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 2.6V 150MA SC70-5
SIP21106DR-28-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC70-5
SIP21106DR-285-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 2.85V 150MA SC70-5
SIP21106DR-30-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 3V 150MA SC70-5
SIP21106DR-33-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC70-5
SIP21106DR-45-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 4.5V 150MA SC70-5
SIP21106DR-46-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 4.6V 150MA SC70-5
SIP21106DR-475-E3 Vishay 35,000 IC REG LINEAR 4.75V 150MA SC70-5