PWRIX2000SUL
Mfr.Part #
PWRIX2000SUL
Manufacturer
AIMS Power
Description
2000W PURE SINE W/ TRANSFER
Stock
200
Manufacturer :
AIMS Power
Product Category :
DC to AC (Power) Inverters
AC Outlets :
Hardwire
Connector - AC Output :
None (Hardwire)
Connector - Voltage Input :
Terminal Post
Features :
Power - Output Continuous :
2 kW
Power - Output Surge :
4 kW
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Remote Capability :
Yes
Type :
Inverter
Voltage - Input :
12VDC
Voltage - Output :
120VAC
Datasheets
PWRIX2000SUL
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Tripp Lite
    INVERTER 150W 12VDC 1OUT CIGPLU
  • Tripp Lite
    INVERTER 375W 12VDC 2OUT CIGPLUG