DT050ATFT
Mfr.Part #
DT050ATFT
Manufacturer
Displaytech
Description
5.0" TFT
Manufacturer :
Displaytech
Product Category :
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Background Color :
Backlight :
LED
Controller Type :
Display Mode :
Transmissive
Display Type :
TFT - Color
Dot Pixels :
800 x 480 (WVGA)
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
Parallel, 24-Bit (RGB)
Product Status :
Active
Touchscreen :
Viewing Area :
108.00mm W x 64.80mm H