EADCD056RA6
Mfr.Part #
EADCD056RA6
Manufacturer
Everlight Electronics
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Display Modules - LED Character and Numeric
Color :
Red
Common Pin :
Common Anode
Current - Test :
20mA
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
15mcd
Number of Characters :
2
Package / Case :
18-DIP
Power Dissipation (Max) :
60mW
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V