EADSF056GA2
Mfr.Part #
EADSF056GA2
Manufacturer
Everlight Electronics
Description
DISP 7SEG 0.56" QUAD Y-G 12SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Display Modules - LED Character and Numeric
Color :
Yellow-Green
Common Pin :
Common Anode
Current - Test :
20mA
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
8.9mcd
Number of Characters :
4
Package / Case :
12-SMD, No Lead
Power Dissipation (Max) :
60mW
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V