M22L10-100-103
Mfr.Part #
M22L10-100-103
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Stock
20
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M9 x 0.75
Features :
Long Life
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
10
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
3600°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±5%