835AS12150
Mfr.Part #
835AS12150
Manufacturer
Tamura
Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
AC AC Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cULus
Current - Output (Max) :
1.5A
Efficiency :
Form :
Wall Mount
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Power (Watts) :
18 W
Product Status :
Obsolete
Region Utilized :
North America
Standard Number :
Voltage - Input :
120VAC
Voltage - Output :
12VAC
Datasheets
835AS12150
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 40W
  • Triad Magnetics
    AC/AC WALL MNT ADAPTER 24V 1A
  • Hammond Manufacturing
    AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W
    AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
    AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 40W
Related products
Part Manufacturer Stock Description
835A Hammond Manufacturing 35,000 AUDIO TRANSFORMER