FSP150-P24-A12
Mfr.Part #
FSP150-P24-A12
Manufacturer
FSP Technology
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Stock
167
Manufacturer :
FSP Technology
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cCSAus, CSA, FCC, UL, VCCI
Current - Output 1 :
8.35 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
91%
Features :
PFC, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
100W (150W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
500 V
Voltage - Output 1 :
12V