6EP13343BA10
Mfr.Part #
6EP13343BA10
Manufacturer
Siemens
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, cCSAus, CE, CSA, cULus, FM, UL
Current - Output 1 :
10 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
240W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 176 ~ 550 VAC (2PH)
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
24V
Voltage - Output 2 :
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 5 :
Voltage - Output 6 :
Datasheets
6EP13343BA10
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
6EP1 TE Connectivity Corcom Filters 35,000 LINE FILTER 250VAC 6A CHASS MNT