57-9D-500-3
Mfr.Part #
57-9D-500-3
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 4.5W
Stock
178
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Cord Length :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
Operating Temperature :
Output Connector :
Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D.
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
4.5 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
9V
Datasheets
57-9D-500-3
Manufacturer related products
    BUZZER 240V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 24V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BUZZER 120V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 12V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BATT CHG USB PWR PK 4.8-5.25V 1A