DP4RSA60E20B2
Mfr.Part #
DP4RSA60E20B2
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 32V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Contactors (Solid State)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
20 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Type :
DC
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
18 ~ 32VDC
Voltage - Load :
1 ~ 48V
Datasheets
DP4RSA60E20B2
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE