EA2-12TNU
Mfr.Part #
EA2-12TNU
Manufacturer
KEMET
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
11.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
2 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
1 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max
Termination Style :
PC Pin
Datasheets
EA2-12TNU
Manufacturer related products
    BUZZER PIEZO 20V 23.6X4MM