MCX480D5
Mfr.Part #
MCX480D5
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 5A 48-660V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
5 A
Mounting Type :
Through Hole
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
4-SIP
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
4-SIP
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Input :
4 ~ 15VDC
Voltage - Load :
48 V ~ 660 V
Datasheets
MCX480D5
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V