EZ480D12
Mfr.Part #
EZ480D12
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 12A 48-660V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
12 A
Mounting Type :
Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Voltage - Input :
4 ~ 15VDC
Voltage - Load :
48 V ~ 660 V
Datasheets
EZ480D12
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V