PRGA48150
Mfr.Part #
PRGA48150
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 150A 48-530V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
150 A
Mounting Type :
Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
Hockey Puck
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
90 ~ 140VAC
Voltage - Load :
48 V ~ 530 V
Datasheets
PRGA48150
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V
Related products
Part Manufacturer Stock Description
PRGA24150 Sensata Technologies – Crydom 35,000 SSR RELAY SPST-NO 150A 24-280V
PRGA24150-10 Sensata Technologies – Crydom 35,000 SSR RELAY SPST-NO 150A 24-280V
PRGA48150-10 Sensata Technologies – Crydom 35,000 SSR RELAY SPST-NO 150A 48-530V