UCR006YVPFLR390
Mfr.Part #
UCR006YVPFLR390
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
RES 0.39 OHM 1% 1/10W 0201
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
390 mOhms
Supplier Device Package :
0201
Temperature Coefficient :
0/ +300ppm/°C
Tolerance :
±1%