QW3360BR
Mfr.Part #
QW3360BR
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RES 360K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
360 kOhms
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
QW3360BR
Manufacturer related products
    BUZZER 240V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 24V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BUZZER 120V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 12V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BATT CHG USB PWR PK 4.8-5.25V 1A
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
QW330 NTE Electronics, Inc. 3,327 RES 30K OHM 2% 1/4W AXIAL