EVQ-Q3AA15
Mfr.Part #
EVQ-Q3AA15
Manufacturer
Panasonic
Description
SWITCH NAVIG TACTILE 20MA 15V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Navigation Switches, Joystick
Actuator Type :
Tactile (5 Button)
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
20mA (DC)
Features :
Functions, Extra :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output :
Digital (Mechanical Switch)
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Obsolete
Resistance :
Switch Function :
4-Way Directional, Center Select
Termination Style :
J Lead
Type :
Navigation Switch, 2 - Axis
Voltage - Supply :
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
15 V