35F-35F50+
Mfr.Part #
35F-35F50+
Manufacturer
Mini-Circuits
Description
ADAPTER 3.5MM-F/3.5MM-F ROHS
Stock
9
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Adapters
Adapter Series :
3.5mm to 3.5mm
Adapter Type :
Jack to Jack
Center Contact Plating :
Center Gender :
Female to Female
Conversion Type :
Same Series
Convert From (Adapter End) :
3.5mm Jack, Female Socket
Convert To (Adapter End) :
3.5mm Jack, Female Socket
Fastening Type :
Threaded, Threaded
Features :
Frequency - Max :
18 GHz
Impedance :
50Ohm
Ingress Protection :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Style :
Straight
Datasheets
35F-35F50+
Manufacturer related products
Catalog related products
  • RF Solutions
    CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG
  • Pomona Electronics
    CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM
  • Cinch Connectivity Solutions
    CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK
  • Linx Technologies
    CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA
  • Amphenol RF
    CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM