BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
Mfr.Part #
BB5H-SC-120-G-2.05-HF-T/R
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN B-B SOCKET 120POS 0.50MM SM
Stock
200
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Socket, Center Strip Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
8.00µin (0.203µm)
Features :
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Mated Stacking Heights :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
120
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Manufacturer related products
    BATT HLDR COIN 20MM 1 CEL PC PIN
    BATT RETAINER COIN 20MM 1CEL SMD
    BATT HLDR COIN 12MM 1 CEL PC PIN
    BATT RETAINER COIN 12MM 1CEL SMD