CS-MFT42F
Mfr.Part #
CS-MFT42F
Manufacturer
CS SRL
Description
CONN RCPT HSG 8POS 4.20MM
Manufacturer :
CS SRL
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Natural
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Locking Ramp
Features :
Terminal Position Lock (TPA)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Datasheets
CS-MFT42F
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM