CTX100-2-R
Mfr.Part #
CTX100-2-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 99.45UH SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Arrays, Signal Transformers
Current Rating - Parallel :
630 mA
Current Rating - Series :
320 mA
Current Saturation - Parallel :
Current Saturation - Series :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
457mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series :
1.828Ohm Max
Inductance - Connected In Parallel :
99.45 µH
Inductance - Connected In Series :
397.81 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Coils :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±20%
Datasheets
CTX100-2-R
Manufacturer related products
Catalog related products
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 16.09UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD