H3CR-A8-301 AC100-240/DC100125
Mfr.Part #
H3CR-A8-301 AC100-240/DC100125
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY TIME DELAY 600HRS 5A 250V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
5A @ 250VAC
Delay Time :
0.1 Sec ~ 600 Hrs
Function :
Programmable (Multi-Function)
Mounting Type :
Socketable
Product Status :
Active
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Timing Initiate Method :
Voltage - Supply :
100 ~ 240VAC, 100 ~ 125VDC
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
H3CR-A AC100-240/DC100-1 Omron Automation 35,000 RELAY TIME DELAY
H3CR-A AC100-240/DC100-125 Omron Automation 101 RELAY TIME DELAY 300HRS 5A 250V