MOC8102300
Mfr.Part #
MOC8102300
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
TRANSISTOR OUTPUT OPTOCOUPLER
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
100 mA
Current - Output / Channel :
50mA
Current Transfer Ratio (Max) :
117% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Min) :
73% @ 10mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Transistor
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
1µs, 2µs
Supplier Device Package :
6-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
2µs, 3µs
Vce Saturation (Max) :
400mV
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.15V
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Voltage - Output (Max) :
30V