HCPL2503
Mfr.Part #
HCPL2503
Manufacturer
onsemi
Description
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
25 mA
Current - Output / Channel :
8mA
Current Transfer Ratio (Max) :
Current Transfer Ratio (Min) :
12% @ 16mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Transistor with Base
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
Supplier Device Package :
8-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
450ns, 300ns
Vce Saturation (Max) :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.45V
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Voltage - Output (Max) :
20V