MCT2E300
Mfr.Part #
MCT2E300
Manufacturer
onsemi
Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
100 mA
Current - Output / Channel :
50mA
Current Transfer Ratio (Max) :
Current Transfer Ratio (Min) :
20% @ 10mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Transistor with Base
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
Supplier Device Package :
6-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
1.1µs, 50µs
Vce Saturation (Max) :
400mV
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.25V
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Voltage - Output (Max) :
30V