ILD55-674
Mfr.Part #
ILD55-674
Manufacturer
Vishay
Description
OPTOISOLATOR
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
60 mA
Current - Output / Channel :
125mA
Current Transfer Ratio (Max) :
Current Transfer Ratio (Min) :
100% @ 10mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Darlington
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
10µs, 35µs
Supplier Device Package :
8-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
Vce Saturation (Max) :
1V
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.25V
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Voltage - Output (Max) :
55V