CDSC36RR1W
Mfr.Part #
CDSC36RR1W
Manufacturer
ChromeLED
Description
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
Manufacturer :
ChromeLED
Product Category :
Display Modules - LED Character and Numeric
Color :
Red
Common Pin :
Common Cathode
Current - Test :
10mA
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
6.4mcd
Number of Characters :
1
Package / Case :
10-DIP
Power Dissipation (Max) :
72mW
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Wavelength - Peak :
Datasheets
CDSC36RR1W
Manufacturer related products
    DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GRN 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" TRI RED 11SMD
    DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 10D