CDQC36G1W
Mfr.Part #
CDQC36G1W
Manufacturer
ChromeLED
Description
DISPLAY 7SEG 0.36" QUAD GREEN 24
Manufacturer :
ChromeLED
Product Category :
Display Modules - LED Character and Numeric
Color :
Green
Common Pin :
Common Cathode
Current - Test :
10mA
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
9mcd
Number of Characters :
4
Package / Case :
24-DIP
Power Dissipation (Max) :
65mW
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Wavelength - Peak :
568nm
Datasheets
CDQC36G1W
Manufacturer related products
    DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GRN 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" TRI RED 11SMD
    DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 10D