CDTA28R2WF
Mfr.Part #
CDTA28R2WF
Manufacturer
ChromeLED
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" TRI RED 12DIP
Stock
20
Manufacturer :
ChromeLED
Product Category :
Display Modules - LED Character and Numeric
Color :
Red
Common Pin :
Common Anode
Current - Test :
20mA
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
12mcd
Number of Characters :
3
Package / Case :
12-DIP
Power Dissipation (Max) :
70mW
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Wavelength - Peak :
639nm
Datasheets
CDTA28R2WF
Manufacturer related products
    DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GRN 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" TRI RED 11SMD
    DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 10D