CDTA40B2WF
Mfr.Part #
CDTA40B2WF
Manufacturer
ChromeLED
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI BLUE 24DI
Manufacturer :
ChromeLED
Product Category :
Display Modules - LED Character and Numeric
Color :
Blue
Common Pin :
Common Anode
Current - Test :
20mA
Display Format :
Display Type :
7-Segment
Millicandela Rating :
40mcd
Number of Characters :
3
Package / Case :
24-DIP
Power Dissipation (Max) :
120mW
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.2V
Wavelength - Peak :
465nm
Datasheets
CDTA40B2WF
Manufacturer related products
    DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GRN 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 10SMD
    DISPLAY 7SEG 0.56" TRI RED 11SMD
    DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 10D