CFM150S240-B
Mfr.Part #
CFM150S240-B
Manufacturer
Cincon
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Stock
50
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE, cURus, DEMKO, FCC
Current - Output 1 :
5 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
94%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V