R25-11D10-12
Mfr.Part #
R25-11D10-12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
Termination Style :
PC Pin
Datasheets
R25-11D10-12
Manufacturer related products
    BUZZER 240V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 24V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BUZZER 120V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 12V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BATT CHG USB PWR PK 4.8-5.25V 1A
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
R25-04 110 Benedict GmbH 6 LIGHTING/HEATING CONTACTOR 25A